Jak dbać o wypolerowane szyby?

Wypolerowane szyby nie tylko wyglądają ekskluzywnie, ale również są maksymalnie przezroczyste, co z pewnością będzie sporym atutem w sklepach, domach, biurowcach, a w szczególności w samochodach. Jeżeli proces polerowania szyb mamy już za sobą, warto zastanowić się nad tym — jak prawidłowo o nie zadbać. Jak się bowiem okazuje, zła konserwacja powierzchni szyby może z czasem spowodować pojawienie się smug, rys, zadrapań lub innych mankamentów, przez które to zdecydowaliśmy się właśnie na polerowanie. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co zrobić, a czego nie robić, żeby nasza szyba pozostała w dobrym stanie.

Wypolerowane szyby samochodowe — jak wydłużyć ich żywotność?

Najczęściej decydujemy się na polerowanie szyb samochodowych. Poprawiają one ogólny wygląd auta, podwyższają jego wartość, ale przede wszystkim zwiększają też nasze bezpieczeństwo. Nie rozpraszają nas bowiem żadne rysy, a smugi nie ograniczają widoczności. Wielu kierowców mylnie uważa, że wypolerowana szyba jest praktycznie nie do uszkodzenia. Faktem jest, że jej żywotność zostaje przedłużona, gdyż wszystkie mankamenty są usuwane — lecz nieodpowiednia konserwacja szyb może szybko naruszyć delikatną powierzchnię. Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania pojazdu?

1. Wymiana starych wycieraczek

W parze z polerowaniem szyb samochodowych powinna iść wymiana wycieraczek, które z uwagi na ich eksploatowanie, mogły stracić część gumy pokrywającą ramię. W wyniku tego wycieraczki są nie tylko nieskuteczne, lecz mogą też drapać szybę. Z początku tego nie zauważymy, lecz z czasem dostrzeżemy niewielkie rysy.

2. Odpowiednie rozmrażanie szyb

Okres zimowy to czas, w którym szyby samochodowe są uszkadzane w największym stopniu. Powodem tego są błędy popełniane podczas ich rozmrażania. Nie należy włączać wycieraczek przy rozmrażaniu szyb — nie tylko możemy spalić silniki wycieraczek, ale co gorsze, podrapiemy szybę odłamkami lodu. Starajmy się również nie używać wszelkiego typu skrobaczek. Zamiast tego znacznie lepiej zastosować odmrażacze w płynie, lecz nie na bazie amoniaku — ma on zły wpływ na skórę, gumę i winyl, czyli materiały znajdujące się w pobliżu szyby, a także jest nieodpowiedni do szyb przyciemnianych.

czyszczenie szyby delikatną ściereczką

3. Delikatne czyszczenie powierzchni szyby

Do czyszczenia szyb samochodowych najlepiej używać sprawdzonych środków: mogą to być preparaty, które od zawsze stosujemy w przypadku szklanych powierzchni — i ufamy ich producentom — albo specjalne środki do czyszczenia szyb samochodowych, jednak te lepiej wybierać z wyższej półki, dlatego że wersje budżetowe mogą nie sprawdzić się zbyt dobrze. Do rozprowadzania płynu należy używać najlepiej ściereczki z mikrofibry — jest delikatna i nie pozostawia nitek. W żadnym wypadku nie stosujemy szorstkich gąbek czy tym bardziej szczotek.

Szyby w domach, sklepach i biurowcach — jak o nie zadbać po polerowaniu?

Zasady dotyczące czyszczenia i rozmrażania szyb budynków są bardzo podobne do tych, które omówiliśmy w przypadku samochodów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na sam sposób mycia szyb. Aby nie pozostały zacieki, należy przecierać powierzchnię ruchem okrężnym z góry na dół — tak, aby zanieczyszczenia nie spływały z powrotem na szybę. Dodatkowo zaraz po wypolerowaniu szyb polecamy je zabezpieczyć za pomocą specjalnej folii ochronnej. Może być to folia typu anty-graffiti, co jak sama nazwa mówi, ułatwia usunięcie skutków aktów wandalizmu, ale też dostępne są folie przeciwsłoneczne, termoizolacyjne czy antywłamaniowe. Warto dowiedzieć się więcej o specyfice każdego rodzaju folii ochronnej.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pozwolił Ci zapoznać się z bezpiecznymi i zalecanymi sposobami pielęgnacji powierzchni szklanej. Dzięki skupieniu się na przynajmniej kilku z wymienionych metod konserwacji wypolerowana szyba na dłużej zachowa swój piękny wygląd oraz przezroczystość. Poprawi to zarówno bezpieczeństwo, jak i ogólną prezencję lokalu, domu czy też samochodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technikach zapobiegania ponownemu uszkodzeniu szyby, w tym o montażu folii ochronnej, skontaktuj się z nami — chętnie pomożemy.