Zabezpieczanie i renowacja szyb porysowanych przez zwierzęta domowe

Nasze zwierzaki często kochamy nad życie. Chcemy, by czuły się w naszym domu jak najlepiej i pozwalamy im na wiele ustępstw. Niekiedy jednak przypłacamy za to sporymi wydatkami. Jednym z nich są uszkodzone bądź porysowane szyby, obok których nie sposób przejść obojętnie. Nie gniewajmy się jednak na naszych futrzastych przyjaciół — bowiem zniszczenia szyby nie zawsze oznaczają jej kosztowną wymianę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest usługa renowacji i zabezpieczenia szklanej powierzchni przed następnymi tego typu uszkodzeniami.

Jak pozbyć się rys na szybie po pazurach zwierząt?

Łatwo domyślić się, że jednym z największych problemów posiadania zwierząt domowych, są wyrządzane przez nie szkody. Osoby, które posiadają w swoich domach lub biurach okna sięgające samej podłogi, mogą przewidywać, że prędzej czy później, zostaną one uszkodzone. O sposobach profilaktyki opowiemy później — najpierw jednak zajmijmy się problemem widocznym na pierwszy rzut oka, czyli już istniejącymi zarysowaniami szyb. Prawdopodobnie powstały one przez oparcie się zwierzęcia łapami o powierzchnię szyby, zapewne z powodu radości, zaintrygowania czymś lub chęci pokazania, że musi ono wyjść na zewnątrz. Co więc zrobić z powstałymi rysami?

Najlepszym sposobem jest niedroga renowacja szyby. To usługa obejmująca nie tylko naprawę uszkodzonej powierzchni, ale i poprawę jej walorów estetycznych. Polega ona na wypolerowaniu całej szyby, w wyniku czego rysy przestają być widoczne, a całe okno, bądź też szklane drzwi, zaczynają się błyszczeć jak nowo zakupione — a nawet bardziej. Efekt jest zdumiewający ze względu na przejrzystość szyby. Do wypolerowania szyb używane są specjalne narzędzia i preparaty — ich koszt potrafi sięgać nawet kilku tysięcy złotych, gdyż dostosowane są one do różnego typu powierzchni, lecz co ważne, w żaden sposób nie niszczą szyby. Z uwagi na spory wydatek przy zakupie samej dobrej polerki, a także konieczność posiadania odpowiednich umiejętności, znacznie lepiej jest skorzystać z usług firm, zajmujących się renowacją szyb, niż podjąć się pracy samodzielnie.

Rysy zostały usunięte z powierzchni szyby, lecz jaką mamy gwarancję, że nazajutrz nie będziemy musieli powtarzać zabiegu? Tu z pomocą przychodzą działania profilaktyczne, o których wspominaliśmy wcześniej. Na czym one polegają?

Jak zabezpieczyć szyby przed zarysowaniami w przyszłości?

Aby uniknąć konieczności ponownej renowacji szyby w krótkim okresie, zalecane jest jej zabezpieczenie poprzez pokrycie powierzchni bezbarwną powłoką ochronną. Z takiej usługi można skorzystać od razu podczas renowacji szyby. Powłoka jest formą tarczy, która zbiera wszelkie uszkodzenia i zarysowania, tym samym chroniąc powierzchnię szyby przed zniszczeniem. W ten sposób unika się kosztów wymiany szyb oraz ich polerowania, gdyż wystarczy właśnie nałożenie odpowiedniej powłoki.

Warto wiedzieć, że wiele firm specjalizujących się w renowacji szyb, oferuje też — przy okazji — szereg zabiegów mogących ułatwić użytkowanie czy pielęgnację szklanych powierzchni. Mowa tu nie tylko o powłoce chroniącej bezpośrednio przed zarysowaniami spowodowanymi m.in. przez zwierzęta domowe, ale też o takiej, do której nie przywiera brud, nie są widoczne na niej smugi, a także łatwej w utrzymaniu czystości — czyli tzw. nanopowłoce.

Gdzie powinno się zabezpieczyć szyby powłoką ochronną?

Powłokę ochronną nie tylko zaleca się zastosować w domach, ale też w miejscach, gdzie często pojawiają się zwierzęta. Najprostszym przykładem jest tu gabinet weterynaryjny czy salon pielęgnacji zwierząt. Powłoki ochronne na szyby powinni założyć też właściciele przydrożnych sklepów i punktów usługowych, gdyż może zdarzyć się sytuacja, w której spacerujący pies skoczy łapami na witrynę sklepową i tym samym doprowadzi do jej uszkodzenia.

Skoro wiesz już, jak pozbyć się rys na szybie, a także jak zabezpieczyć powierzchnię przed ich powstaniem — bez obaw możesz zostawić futrzastego przyjaciela na jakiś czas samego w domu. Nawet jeżeli doprowadzi on do jakichkolwiek zniszczeń szyby, będziesz miał już świadomość, że ich naprawa jest łatwa, szybka i niedroga. Koniecznie dowiedz się więcej o sposobach zabezpieczania szyb z naszych wcześniejszych wpisów!

pies w oknie

Czy można wykonać samodzielnie polerowanie szyb nie mając doświadczenia?

W praktyce możliwość skutecznego polerowania szyb zależy od kilku czynników. Zazwyczaj są to te same uwarunkowania.

Po pierwsze, zawsze pytamy klienta o głębokość rysy, czy uszkodzeń (wypalenia, obicia, odpryski) powstałych na szybie. Głębokość rysy to podstawowy czynnik decydujący o podjęciu próby uratowania szyby i potencjale powodzenia operacji „polerowanie szyb”. Dlaczego głębokość uszkodzeń na szybie jest decydująca? Ponieważ im głębsza rysa tym głębiej należy szlifować szkło, a im głębiej szlifujemy tym bardziej zwiększamy ryzyko wykonania zbyt dużego kąta szlifu i tym samym soczewki na szybie. Żeby usunąć całkowicie rysę należy „dobrać się” do najgłębszego miejsca rysy. Proces ten odbywa się podczas szlifowania szkła. W ogólnym obiegu przyjęło się używać zwrotu polerowanie szyb do całego procesu. Jednak samo polerowanie to końcowy etap procesu usuwania rysy lub innego uszkodzenia z szyby. Organoleptycznie głębokość rysy sprawdzamy paznokciem oraz oceniamy wzrokowo, oraz czy uszkodzenia ma postrzępione czy gładkie brzegi. Głęboka rysa charakteryzuje się tym, że paznokieć w nią wpada i zatrzymuje się oraz widoczne są postrzępione krawędzie. Im głębsza rysa tym trudniej ją całkowicie usunąć bez pozostawienia śladu polerowania. Umiejętności szybkiego i skutecznego polerowania głębokich rys na szkle uczy się przez kilka lat. Skuteczne polerowanie szyb to całkowita eliminacja widoczności uszkodzenia bez efektów ubocznych. Za skuteczne (uzgodnione z klientem) można też uznać zmniejszenie rysy do normy budowlanej lub w stopniu nie przeszkadzającym zlecającemu (po wcześniejszym uzgodnieniu).

Drugi parametr wpływający na decyzję o podjęciu się zlecenia na polerowania szyb i trudność przeprowadzenia takiego działania, to odległość rysy od ramy okna. W praktyce chodzi o to jak duży obszar szyby mamy do dyspozycji – czyli jak delikatna różnicę spadku spadku wysokości możemy zrobić od środka rysy do końca obszaru polerownia. Nagły uskok w wysokości szkła = soczewka. Inaczej mówiąc, im większy kąt nachylenia spadku wysokości szyby tym większa soczewka. Doświadczony polermistrz rozprowadza szlif szkła kolejnymi gradacjami papierów ściernych tak, żeby spadki wysokości były delikatne i niezauważalne dla ludzkiego oka. Jakość usługi związana jest z tym co pozostaje po pracy polernika. 100% jakości usługi polerowanie szyb to 100% braku zauważalnych śladów po polerowaniu na szybie lub pozostałości rysy. Kolejne 100% to obsługa klienta i uczciwe ceny.

Powyższe dwa parametry są ze sobą ściśle związane i wpływają na decyzję o podjęciu się polerowania szyby i ostatecznym powodzeniu. Pomijając aspekt ekonomiczny, od strony technicznej można skutecznie wypolerować każdą szybę (całkowicie usunąć uszkodzenie bez pozostawienia efektu soczewki i innych śladów polerowania) mając uszkodzenie o danej głębokości na odpowiednio grubej szybie w odpowiedniej odległości od brzegu szyby. Inaczej mówiąc, im głębsze uszkodzenie tym dalej powinno znajdować się od brzegu szyby. Mamy wtedy więcej miejsca na wykonanie jak najmniejszego uskoku (jak najmniejszy kąt zejścia) wysokości szyby. Dzięki doświadczeniu osoba polerująca szybę może umiejętnie wyprowadzić szlif (wykonać łagodny uskok / mały kąt) nawet w trudnych przypadkach. Do szlifowania szkła używa się agresywnych materiałów ściernych wykonanych z najtwardszych materiałów. Z tego powodu chwila nieuwagi, nieodpowiednie obroty, zbyt duży nacisk, nieodpowiednie ułożenie maszyny powodują nieodwracalne uszkodzenia na szkle. Oczywiście są sytuacje, że nie podejmujemy się polerowania lub próba jest nieudana. Dzięki doświadczeniu, w większości przypadków jesteśmy w stanie dobrze ocenić ryzyko. Nieudane próby są nieliczne i najczęściej występują po dużym nacisku klienta na polerowanie szyb pomimo naszego ostrzeżenia o ryzyku.

Ponadto, kolejne parametry wpływające na dobranie odpowiedniego sposobu wykonania polerowania szyb i ostatecznie na jakość wykonanego działania, to: twardość szkła, wypukłość czy wklęsłość szyby, grubość szyby.

Dlaczego mówimy o próbie usunięcia rysy ze szkła? Jak pisaliśmy powyżej podstawowy parametr decydujący o końcowym efekcie polerowania szyb to głębokość rys. jest to parametr trudno mierzalny z dużą dokładnością. Szczególnie przy obiciach i wypaleniach trudno oszacować jak naprawdę głęboko sięgają uszkodzenia.

Podsumowując, tak długi wstęp do odpowiedzi na pytanie o samodzielne polerowanie szyb nie jest przypadkowy, ponieważ możliwość wykonania samodzielnego skutecznego polerowania szyby jest uzależniona od wcześniej opisanych czynników i wprost proporcjonalna do naszego doświadczenia. Ta zasada dotyczy też firm profesjonalnie zajmujących się polerowaniem szyb. Nowi pracownicy polerują płytkie rysy na środku szyb i w miarę zdobywania doświadczenie przechodzą na głębsze rysy i bliżej brzegu. Nasi mistrzowie wyprowadzają wypalenia i głębokie rysy blisko brzegu, ale w niektórych przypadkach nawet ich doświadczenie nie przeskoczy pewnych granic (czysta fizyka). Pomijając czas wykonania usługi, można samemu skutecznie wypolerować płytkie (włosowate) rysy w obszarze środkowym szyby. Podpowiadając osobom bez doświadczenia, które chcą same wykonać polerowanie szyb, na początek zalecamy nie używanie bardzo agresywnych papierów ściernych, tylko delikatniejszych past / proszków polerskich do szkła oraz uzbrojenie n się w cierpliwość. Najgorszym wrogiem jest niecierpliwość / chęć przyspieszenia, co powoduje soczewki i pękanie szyb. To co profesjonalista zrobi w godzinę sami możemy też skutecznie wypolerować, w 5 godzin. Nawet woda wypoleruje szkło czy kamień, potrzebuje tylko czasu.

Szyb polerowanie skuteczne samemu

Czy usuwanie rys z szyb dotyczy tylko samochodów osobowych?

Jeśli jest mowa o uszkodzeniach samochodu, na myśl przychodzą głównie auta osobowe, którymi porusza się na co dzień spora część mieszkańców okolicznych miejscowości. Pomimo że samochód jest wygodnym i niezależnym środkiem transportu (jeśli mamy go na własność), to jednak korzystanie z niego w dużych miastach może być uciążliwe, ze względu na korki i utrudnienia na drodze, wynikające np. z remontów. Dlatego znaczna część osób, które mieszkają w dużych miastach, wybiera transport zbiorowy w postaci komunikacji miejskiej

Czytaj dalej Czy usuwanie rys z szyb dotyczy tylko samochodów osobowych?

Czy polerowanie szyb samochodowych to konieczność?

Korzystanie ze środków transportu, jakimi są samochody osobowe, to codzienność dla tysięcy osób – nic dziwnego, ponieważ prywatny samochód użytkowany każdego dnia usprawnia m. in. dojazd do pracy czy wyjazdy służbowe. Dzięki niemu nie trzeba obawiać się o opóźnienia komunikacji publicznej czy pamiętać o zakupie miesięcznego biletu. Korzyści z posiadania auta jest wiele, jednak należy mieć na uwadze również jego usterki, zarówno techniczne, jak i mechaniczne – np. w postaci zarysowań.

Czytaj dalej Czy polerowanie szyb samochodowych to konieczność?

Przywracanie szybom dawnej świetności

Dawniej samochody posiadały tylko zamożne rodziny, które było stać na zakup i utrzymanie ich. Aktualnie pojazdy znajdują się w niemal każdym domostwie i bardzo często jest ich nawet kilka i nikogo to już nie dziwi. Jednak wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że każdy pojazd wymaga wkładu finansowego i nie chodzi tutaj tylko o opłaty cykliczne takie jak konieczne ubezpieczenie czy przegląd samochodu. Auta się eksploatują i wymagają niejednokrotnie napraw i wymiany części. Nie powinno się lekceważyć usterek w pojeździe, ponieważ może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj dalej Przywracanie szybom dawnej świetności

Usuwanie graffiti z szyb

Akty wandalizmu zdarzają się dosyć często. Szczególnie narażone są witryny sklepowe czy ogólnie okna wystawowe. Wykonane markerem kwasowym napisy czy zarysowania to dość częsty widok w centrum miasta lub w innych jego częściach. Takie zanieczyszczenia mogą być trudne do zredukowania zwykłymi metodami. W tym wypadku przydadzą się specjaliści.

Czytaj dalej Usuwanie graffiti z szyb

POLEROWANIE SZYB GDAŃSK

Oddział Vitrum MS Konrad Madej poleruje szyby dla klientów z Gdańska Gdyni, Sopotu oraz innych lokalizacji w północnej części Polski. Dojazd do klienta i profesjonalne polerowanie szyb. Współpracujemy z firmami budowlanymi i deweloperami. Mamy ponad 15 lat doświadczenia w usuwaniu ryz z szyb. Profesjonalne polerowanie szyb.

Zapraszamy do bezpłatnej wyceny!

Kontakt na stronie naszego oddziału polerującego szyby w Gdańsku:

szyby-polerowanie.pl