Polerowanie szyby auta – krok po kroku

Codzienne eksploatowanie auta nie wpływa dobrze na szyby. Po kilkuletniej jeździe ich stan ulega bardzo dużej zmianie i przychodzi taki moment, że jazda staje się niebezpieczna. Dlaczego? Rysy, jakie powstają na szybie (każda jest narażona na uszkodzenia, jednak przednia najbardziej), sprawiają, że światło się załamuje i razi w oczy. Powoduje to spore utrudnienia dla kierowcy – jazda po zmroku lub pod słońce daje się we znaki. W momencie, gdy zarysowania nie pozwalają na bezpieczną jazdę, przychodzi moment na zastanowienie się nad rozwiązaniem problemu

Wymienić czy polerować?

polerowanie szyb samochodowych

W takich przypadkach istnieją dwa wyjścia – szybę można wymienić na nową lub spróbować ją wypolerować. W pierwszym przypadku minusem jest fakt, że jest to bardziej kosztowne przedsięwzięcie. Dodatkowo niejednokrotnie wymiana wiążę się z problemami podczas sprzedaży. Wiele osób obawia się, że samochód jest powypadkowy i nie chce ryzykować kupna. Dlatego polerka wybierana jest znacznie częściej przez kierowców. Spora część osób decyduje się na samodzielną próbę przywrócenia dawnego wyglądu szkła ze względu na obawę, że cena polerowania szyby okaże się zbyt wysoka. Jednak wcale tak nie jest, dlatego lepiej jest wybrać się do osoby, która ma doświadczenie w polerowaniu szyb samochodowych niż samemu podejmować jakiekolwiek działania.

Polerowanie – jak to robią specjaliści?

Każdy specjalista, który przystępuje do polerki, zaczyna swoją pracę od bardzo dokładnego wyczyszczenia szkła. Jeśli rozpocznie się polerowanie rys w momencie, gdy na szybie będą znajdowały się jakiekolwiek zanieczyszczenia, doprowadzi to do jeszcze większych zarysowań. Po upewnieniu się, że powierzchnia jest nieskazitelnie czysta, pracownik nakłada specjalny preparat na profesjonalny sprzęt polerski i przystępuje do działania. Podczas usuwania rys, osoba wykonuje ruchy polerką w różne strony i dociska ją do szyby. Ważne jest, aby nie zatrzymywać jej w jednym miejscu, ponieważ można doprowadzić do zagłębień w szybie, co jest niepożądanym efektem. Podczas całej pracy pilnowane jest, aby szkło nie było suche. Po zakończeniu polerowania zostaje usunięty nadmiar preparatu, a szyba umyta. Gotowe!

Wielu osobom wydaje się to banalnie proste, jednak wcale takie nie jest. Jest to czasochłonne zajęcie, które wymaga cierpliwości, precyzji i doświadczenia. Już samo niedokładne umycie szyby może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci większych zarysowań. Również odpowiednia umiejętność posługiwania się polerką jest bardzo ważna, a niestety nie ma co ukrywać, że laik nie będzie umieć tego od razu dobrze zrobić. By uniknąć jakichkolwiek niespodzianek, lepiej zostawić polerowanie szyb specjalistom.