Usuwanie rys z szyb przy pomocy tlenku ceru

Szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem i od zawsze gościło w domach. Nie tylko w postaci okien czy luster, ale coraz częściej można spotkać szklane drzwi, ozdoby czy meble. Wygląda to bardzo elegancko, a szkło będzie pasowało do każdego pomieszczenia. Jest jednak wiele osób, które obawiają się postawić na przykład na meble wykonane ze szkła ze względu na to, że jest to materiał, który jest bardziej narażony na uszkodzenia. Niejednokrotnie ryski, które powstają, są zmorą dla ich właścicieli. Istnieje jednak sposób na pozbycie się ich i profesjonalne firmy często sięgają po ten produkt, gdy chcą przywrócić dawną świetność przedmiotom szklanym.

Czym jest tlenek ceru?

polerka

Dwutlenek ceru zwany inaczej też tlenkiem ceru to produkt, który służy do usuwania rys z szyb okiennych i nie tylko. Jest to proszek, który spotykany jest w trzech kolorach: białym, lekko kremowym lub delikatnie różowym. Tlenek ceru, bardzo często określany jest jako remedium na rysy na szkle. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ produkt ten uratował już niejedną szklaną powierzchnię. Do otrzymania odpowiedniej konsystencji, należy pylisty proszek wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Aby przystąpić do działania potrzebna będzie jeszcze profesjonalna polerka lub wiertarka, na którą należy nałożyć krążek. Obroty nie powinny być duże – optymalne będzie 500-600 obrotów na minutę. Podczas polerowania nie można trzymać urządzenia w jednym miejscu, ponieważ może to spowodować wgłębienia w polerowanej powierzchni, a tego nikt nie chce.

Do czego można użyć dwutlenku ceru?

Usuwanie rys na szkle to pracochłonna praca, która wymaga dokładności i cierpliwości. Najczęściej tlenek ceru używany jest do szyb samochodowych, ponieważ są one najbardziej narażone na zarysowania (szczególnie przednia szyba). Szyby samochodowe rysują się często od wycieraczek – w piórach zbiera się piasek, który niekorzystnie wpływa na stan szkła podczas przecierania. Dlatego wycieraczki warto wymieniać co najmniej dwa razy w roku i czyścić co jakiś czas z brudu i kurzu, jaki się na nich zbiera. Dodatkowo „drapanie” szyby w zimie, również jest powodem, dla którego stan szkła ulega pogorszeniu. Odpryskiwanie kamieni podczas jazdy to kolejny przykład. Jednak szyby samochodowe to nie jedyna powierzchnia, którą ratuje dwutlenek ceru. Używany jest on również do polerowania lakierów i reflektorów samochodowych oraz różnego rodzaju luster. Niewiele osób wie, że produkt ten jest używany także do przywrócenia dawnej świetności biżuterii czy zegarów.

Jak widać, dwutlenek ceru potrafi uratować wiele powierzchni szklanych, które niejednokrotnie zostałyby wyrzucone i wymienione na nowe. Polerka to zdecydowanie tańsze rozwiązanie – na pewno w przypadku szyby samochodowej. Warto szukać rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Nie można jednak zapominać, że usuwaniem rys na szkle powinien zając się specjalista, ponieważ niedoświadczona osoba może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.