Porysowane szyby – co robić?

Rysy na szybie samochodowej, przede wszystkim na przedniej, są niczym zniszczone okulary, które negatywnie wpływają na ogólną widoczność. Dodatkowo są niesamowicie irytujące, co wpływa na wciąż narastające nerwy. Jednak, czy to od razu wiąże się z wymianą szyb na nowe i z wielkimi kosztami? Na szczęście jest na to o wiele łatwiejszy sposób.

Jak powstają rysy na szybie?

usuwanie rys ze szkła

Na zewnętrzne zanieczyszczenie szyby największy wpływ mają czynniki atmosferyczne – deszcz, wiatr, który przyczynia się do latających w powietrzu gałęzi, itp. Oprócz pogody, wszelkie związane czynności z szybą takie jak oszranianie i wycieranie czy nawet używanie wycieraczek – to bezpośrednio przyczynia się do znacznego pogorszenia ich stanu. Z tego wynika, że nie trzeba popełniać żadnych karygodnych błędów aby dopuścić do pogorszenia się stanu przedniej oraz tylnej widoczności. Nawet najmniejsze zarysowania mają istotny wpływ na widoczność, ponieważ odkształcają pole widzenia kierowcy i załamują światło. To już wykracza poza ramy problemu estetycznego i wkracza na pole poważniejszego zagadnienia związanego z bezpieczeństwem na drodze. Dlatego usuwanie rys z szyb samochodowych jest niezwykle istotnym zabiegiem.

Polerowanie i naprawa szyb

usuwanie rys

Ze względu na swoją niską cenę oraz ogólną jakość, naprawa i polerowanie szyb samochodowych to najbardziej popularne usługi w szeroko pojętym świecie motoryzacji. Można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń profesjonalnych firm, które fachowo zajmą się oczyszczeniem szyb. Dodatkowo czas realizacji jest największą zaletą, ponieważ – w zależności od konkretnej powierzchni – usuwanie rys ze szkła może trwać nawet 2-3 godziny. To przyczyni się do tego, że w bardzo prosty oraz odpowiedzialny sposób można pozbyć się denerwujących odkształceń na szybie, co przyczyni się do znacznie lepszej widoczności. Warto wiedzieć, że usuwanie rys z szyby jest niezbędnym zabiegiem, gdyż policja ma prawo ukarać mandatem lub nawet odebrać dowód rejestracyjny za uszkodzenie przedniej szyby w przypadku kiedy defekt znajduje się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Korzystając z szybkich zabiegów naprawiających można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z mundurowymi.

Posiadanie większych rys na szybie wpływa na jakość oraz bezpieczeństwo jazdy, a jednak na jezdni powinno się posiadać nie tylko wysokie skupienie ale również możliwości do dużej widoczności. Warto więc kontrolować stan swoich szyb i w razie konieczności skorzystać z ich naprawy, zanim pomyśli się o zakupie nowych.