Hydrofobizacja szyb – czy to działa?

Coraz częściej można spotkać się z tzw. niewidzialnymi wycieraczkami. Są to preparaty na szyby, które mają na celu oczyścić je z wody bez użycia wycieraczek. Zabieg związany z hydrofobizacją znany jest przede wszystkim w komunikacji lotniczej. Jednakże jego właściwości zaczęto wykorzystywać również w innych pojazdach.

Nanotechnologia – na czym polega?

usuwanie rys z szyb okiennych

Każda szyba samochodowa może być pozornie gładka, ale tak naprawdę jest relatywnie szorstka. Zobaczyć to można dopiero pod mikroskopem. To właśnie podczas jazdy szyby najbardziej narażone są na wszelkie zanieczyszczenia, nie tylko związane z pogodą. Usuwanie rys z szyb okiennych może wydawać się skomplikowane, co nie zmienia faktu, że najbardziej skutecznym zabiegiem likwidującym wszelkie utrudniające widoczność zanieczyszczenia jest jednak polerowanie szyb. Cena takiej przyjemności nie jest kosmicznie wysoka. Jednakże coraz więcej serwisów zaczyna oferować nanotechnologię, czyli technikę wykorzystującą struktury mikrocząsteczek, która polega na nadawaniu powierzchni własności hydrofobowych. Przeprowadza się ją w celu zapobiegania wnikaniu wody wgłąb struktur materiału, co ma bezpośredni wpływ na znacznie mniejsze zanieczyszczenia.

Jakie zalety posiada hydrofobizacja?

renowacja szyby samochodowej

Warstwa hydrofobowa wyrównuje powierzchnię szyby, na której osadza się wszelki brud. Dzięki temu staje się ona gładka, a skraplanie się na niej wody i cieszy olejowych ułatwia usuwanie z szyb brudu, owadów, lodu i innych zanieczyszczeń, które wpływają na ograniczenie widoczności. Warto wiedzieć, że taka szyba jest również bardziej odporna na mróz. Lód, który osiada na szklanej powierzchni, można znacznie łatwiej zeskrobać niż z szyby, która takowej powłoki nie posiada. Nałożenie jej w fachowym serwisie trwa około godziny, z czego wynika, że nie jest to długi zabieg. Przed tym powinna zostać przeprowadzona całkowita renowacja szyby samochodowej, w celu naprawienia każdego pęknięcia, ponieważ po pokryciu powierzchni preparatem, nie będzie już możliwości jakiejkolwiek naprawy pozostałych rys – środek wnika głęboko w każde pękniecie i zgłębienie. Po zlikwidowaniu uszkodzeń, nakłada się preparat i poleruje.

Zabieg hydrofobizacji można swobodnie stosować zarówno na szybach czołowych, jak i bocznych. Należy jedynie pamiętać, że po hydrofobizacji korzystanie z myjni powinno odbywać się bez woskowania, ponieważ nie jest to wskazane w takim wypadku. Taka usługa przeważnie nie przekracza 50 zł, więc jest warta swojej uwagi, również przez wzgląd jej właściwości.