Zabezpieczanie i renowacja szyb porysowanych przez zwierzęta domowe

Nasze zwierzaki często kochamy nad życie. Chcemy, by czuły się w naszym domu jak najlepiej i pozwalamy im na wiele ustępstw. Niekiedy jednak przypłacamy za to sporymi wydatkami. Jednym z nich są uszkodzone bądź porysowane szyby, obok których nie sposób przejść obojętnie. Nie gniewajmy się jednak na naszych futrzastych przyjaciół — bowiem zniszczenia szyby nie zawsze oznaczają jej kosztowną wymianę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest usługa renowacji i zabezpieczenia szklanej powierzchni przed następnymi tego typu uszkodzeniami.

Jak pozbyć się rys na szybie po pazurach zwierząt?

Łatwo domyślić się, że jednym z największych problemów posiadania zwierząt domowych, są wyrządzane przez nie szkody. Osoby, które posiadają w swoich domach lub biurach okna sięgające samej podłogi, mogą przewidywać, że prędzej czy później, zostaną one uszkodzone. O sposobach profilaktyki opowiemy później — najpierw jednak zajmijmy się problemem widocznym na pierwszy rzut oka, czyli już istniejącymi zarysowaniami szyb. Prawdopodobnie powstały one przez oparcie się zwierzęcia łapami o powierzchnię szyby, zapewne z powodu radości, zaintrygowania czymś lub chęci pokazania, że musi ono wyjść na zewnątrz. Co więc zrobić z powstałymi rysami?

Najlepszym sposobem jest niedroga renowacja szyby. To usługa obejmująca nie tylko naprawę uszkodzonej powierzchni, ale i poprawę jej walorów estetycznych. Polega ona na wypolerowaniu całej szyby, w wyniku czego rysy przestają być widoczne, a całe okno, bądź też szklane drzwi, zaczynają się błyszczeć jak nowo zakupione — a nawet bardziej. Efekt jest zdumiewający ze względu na przejrzystość szyby. Do wypolerowania szyb używane są specjalne narzędzia i preparaty — ich koszt potrafi sięgać nawet kilku tysięcy złotych, gdyż dostosowane są one do różnego typu powierzchni, lecz co ważne, w żaden sposób nie niszczą szyby. Z uwagi na spory wydatek przy zakupie samej dobrej polerki, a także konieczność posiadania odpowiednich umiejętności, znacznie lepiej jest skorzystać z usług firm, zajmujących się renowacją szyb, niż podjąć się pracy samodzielnie.

Rysy zostały usunięte z powierzchni szyby, lecz jaką mamy gwarancję, że nazajutrz nie będziemy musieli powtarzać zabiegu? Tu z pomocą przychodzą działania profilaktyczne, o których wspominaliśmy wcześniej. Na czym one polegają?

Jak zabezpieczyć szyby przed zarysowaniami w przyszłości?

Aby uniknąć konieczności ponownej renowacji szyby w krótkim okresie, zalecane jest jej zabezpieczenie poprzez pokrycie powierzchni bezbarwną powłoką ochronną. Z takiej usługi można skorzystać od razu podczas renowacji szyby. Powłoka jest formą tarczy, która zbiera wszelkie uszkodzenia i zarysowania, tym samym chroniąc powierzchnię szyby przed zniszczeniem. W ten sposób unika się kosztów wymiany szyb oraz ich polerowania, gdyż wystarczy właśnie nałożenie odpowiedniej powłoki.

Warto wiedzieć, że wiele firm specjalizujących się w renowacji szyb, oferuje też — przy okazji — szereg zabiegów mogących ułatwić użytkowanie czy pielęgnację szklanych powierzchni. Mowa tu nie tylko o powłoce chroniącej bezpośrednio przed zarysowaniami spowodowanymi m.in. przez zwierzęta domowe, ale też o takiej, do której nie przywiera brud, nie są widoczne na niej smugi, a także łatwej w utrzymaniu czystości — czyli tzw. nanopowłoce.

Gdzie powinno się zabezpieczyć szyby powłoką ochronną?

Powłokę ochronną nie tylko zaleca się zastosować w domach, ale też w miejscach, gdzie często pojawiają się zwierzęta. Najprostszym przykładem jest tu gabinet weterynaryjny czy salon pielęgnacji zwierząt. Powłoki ochronne na szyby powinni założyć też właściciele przydrożnych sklepów i punktów usługowych, gdyż może zdarzyć się sytuacja, w której spacerujący pies skoczy łapami na witrynę sklepową i tym samym doprowadzi do jej uszkodzenia.

Skoro wiesz już, jak pozbyć się rys na szybie, a także jak zabezpieczyć powierzchnię przed ich powstaniem — bez obaw możesz zostawić futrzastego przyjaciela na jakiś czas samego w domu. Nawet jeżeli doprowadzi on do jakichkolwiek zniszczeń szyby, będziesz miał już świadomość, że ich naprawa jest łatwa, szybka i niedroga. Koniecznie dowiedz się więcej o sposobach zabezpieczania szyb z naszych wcześniejszych wpisów!

pies w oknie